Iwona Petry, właściwie Iwona Petrykowska, obecnie Źrałek; (ur. 28 maja 1975 w Warszawie) – polska aktorka niezawodowa i fotomodelka.Uczęszczała do LO im. Miguela de Cervantesa, później do liceum wieczorowego. Pierwszą jej pracą była posada w cukierni na Warszawskiej Starówce. Zaczęła też w tamtym okresie interesować się modą i aktorstwem. Uczęszczała na lekcje aktorstwa m.in. do wytwórni filmowej na ul. Chmielnej. Pierwszym filmowym epizodem okazała się rólka w filmie Marka Piwowskiego Uprowadzenie Agaty.

W 1996 zadebiutowała pierwszą dużą rolą w filmie Szamanka w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Wtedy też skróciła swe nazwisko.

Nie umiejąc znaleźć się w świecie show-biznesu, wyjechała z Polski i zaczęła podróżować (Anglia, Włochy, Nowy Jork, Paryż), pracując m.in. jako kelnerka, modelka i opiekunka do dzieci[1]. Pozowała też m.in. do polskiej edycji Playboya. W styczniu 2004 wydała zbiór opowiadań Gabinet żółcieni. W 2006 ukończyła studia zaoczne na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku historia sztuki.

Od 1999 jest żoną dziennikarza, Marcina Źrałka.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: